Hokejisté porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa USA, zápas rozhodl gólem Zacha. Čeká je Švédsko

Hokejisté národního týmu zvládli na mistrovství světa čtvrtfinálový duel s Američany a v sobotu si od 14.20 zahrají o finále se Švédskem. Utkání s Američany rozhodl v přesilové hře ve druhé třetině útočník Pavel Zacha. Český tým tak USA oplatil čtvrtfinálovou porážku z loňského šampionátu, kdy pod vedením tehdejšího trenéra Kariho Jalonena v Tampere prohráli 0:3.

Praha (Aktualizováno: 0:04 24. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi postoupili do semifinále podruhé za poslední tři roky. V roce 2022 na šampionátu v Tampere a Helsinkách dosáhli na bronz a byla to pro ně první medaile po deseti letech od zisku stejného kovu na MS ve Stockholmu a Helsinkách.

20.20 finále.

„Jsme rádi, že jsme ten zápas zvládli. Chtěli jsme hrát dobře zezadu a myslím, že týmovou hrou a srdcem, které jsme nechali na ledě, jsme ten zápas udolali,“ řekl Radiožurnálu Sport Ondřej Beránek.

Nadšený po výhře nad Američany byl také Ondřej Palát, který vyzdvihl výkon brankáře českého týmu Lukáše Dostála.

„Je to něco úžasného, byl to těžký tým, ale hráli jsme výborně z obrany a Dosty výborně zachytal. Je to prostě play-off a musíte hrát z dobré defenzivy. Všechny čtyři lajny byly výborné a je jedno, kdo je první a kdo je čtvrtá lajna,“ chválil spoluhráče Ondřej Palát.

Právě gólman národního týmu Dostál byl jednou z klíčových postav duelu s USA. „Já vlastně v národním týmu ještě moc zápasů neodchytal, takže bych řekl, že jsem na kluky hrozně pyšný. Jsem rád, že jsme to měli nastavené, že ten zápas chceme zvládnout a že to bylo 1:0, tak to prostě je. Je to play-off, hrálo se nahoru dolů, hodně do obran a jsem strašně rád, že to dopadlo,“ těšilo Dostála.

V úvodu prověřil gólmana Lindgrena od modré čáry Libor Hájek, ale více práce měl na druhé straně Lukáš Dostál.

Po přihrávce Joela Farabeeho z pozice mezi kruhy minul branku Hayes a pak musel český gólman zasahovat po nahození Johna Gaudreaua zpoza branky, po kterém se puk nebezpečně odrazil od Zachovy brusle. V 9. minutě vystřelil David Pastrňák přes bránícího Jonese, ale americký brankář ukryl puk v lapačce.

Na druhé straně skončila po střele Cole Caufielda dorážka Bradyho Tkachuka nad brankou. Ryan Lindgren si poradil se Špačkovou ránou z pozice mezi kruhy. Ve 14. minutě měl obrovskou šanci Pastrňák, který se dostal do úniku, ale zakončení do forhendu mu nesedlo a zamířil přes Lindgrenův levý beton vedle.

Premiérový gól Zachy

V 23. minutě si Lindgren u levé tyče poradil s Tomáškovou šancí i Beránkovými dorážkami. Potom šel pykat za hru vysokou holí na Brindleyho Pastrňák a Češi se v oslabení ubránili.

Dostál si poradil i se střelou Lukea Kunina. Ve 27. minutě sudí nepotrestali vyloučením Hájkův zásah hokejkou do helmy Trevora Zegrase. Americký útočník poté podrazil Martina Nečase a šel pykat na trestnou lavici.

Hned po třinácti sekundách Rulíkův výběr přesilovou hru využil. Špačkova rána od modré čáry přelomila Nelsonovu hokejku a od Zachy se odrazil puk za brankovou čáru.

Útočník Bostonu oslavil v druhém utkání za národní tým premiérový gól. Američané se tlačili za vyrovnáním, ale zvýšit náskok mohli Češi. V 31. minutě Kaše v přečíslení dvou na jednoho nabídl puk Červenkovi a Američanům pomohla horní tyč.

Možnost na vyrovnání nevyužil Pinto, neměl přesnou mušku. V 39. minutě našel Eyssimont před branku Tkachuka, kterému ztížil zakončení zblízka Rutta a putoval na trestnou lavici. Ještě před pauzou nevyšel u levé tyče Tkachukovi pokus o zakončení s hokejkou mezi nohama a k dorážce se nedostal Caufield.

Dostál ustál tlak soupeře i ve zbytku oslabení po pauze. Tým kouče Johna Hynese pokračoval v náporu, ale do šancí jej domácí nepouštěli. Ve 49. minutě Dostál vytěsnil Tkachukovu střelu. O chvíli později se po Zachově vyhraném vhazování dostal z pravého kruhu před Lindgrena Palát, jenže ho neprostřelil.

Dostál kryl Eyssimontův pokus a nepřekvapil ho ani nahozením z rohu Caufield. V 58. minutě mohl pojistit náskok po spolupráci s Nečasem Kubalík. Rulíkův tým se ubránil i při závěrečné power play soupeře, při níž Nečas trefil z vlastního obranného pásma levou tyč prázdné branky.

Mistrovství světa v hokeji:

Čtvrtfinále (Praha):

Česko - USA 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 27. Zacha (D. Špaček, Červenka). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Campbell - Wyonzek (oba Kan.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 17 413 (vyprodáno).

Čtvrtfinále (Ostrava):

Švédsko - Finsko 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 56. Dahlin (Lundeström, Raymond), 66. Eriksson Ek (Hedman, Dahlin) - 60. Björninen (Puustinen, M. Lehtonen). Rozhodčí: Ansons (Lot.), MacFarlane - N. Briganti (oba USA), Hynek (ČR). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 6691.