Fotbalisté Bergama ovládli Evropskou ligu, ve finále porazili Bayer Leverkusen 3:0

Fotbalisté Bergama ve finále Evropské ligy v Dublinu ukončili neporazitelnost Leverkusenu v této sezoně a po výhře 3:0 získali premiérovou evropskou trofej. Českého brankáře Matěje Kováře v první půli dvakrát překonal Ademola Lookman, jenž dokonal čtvrthodinu před koncem hattrick. Čerství němečtí šampioni prohráli po 51 soutěžních zápasech.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českého brankáře Matěje Kováře v první půli dvakrát překonal Ademola Lookman, jenž dokonal čtvrthodinu před koncem hattrick | Zdroj: Reuters

Kovář odchytal dvanácté ze 13 utkání v právě skončeném ročníku Evropské ligy, šesté čisté konto ale nepřidal. Jeho spoluhráč Adam Hložek přišel do hry z lavičky v 69. minutě, další útočník Patrik Schick v 81. minutě za rozhodnutého stavu.

Trojice reprezentantů nenavázala na brankáře Tomáše Vaclíka, který jako dosud poslední Čech ve finále EL před čtyřmi lety přihlížel z lavičky výhře své Sevilly nad Interem Milán.

Nováček evropských finále Bergamo získalo teprve druhou trofej v klubové historii, v ročníku 1962/63 ovládlo Italský pohár. Leverkusen nenapodobil triumf v někdejším Poháru UEFA ze sezony 1987/88 a stejně jako před 22 lety v Lize mistrů skončil těsně pod vrcholem.

Bayer nedosáhne na unikátní treble, stále ale může získat ještě Německý pohár, v němž ho čeká sobotní finále proti Kaiserslauternu.

Finále fotbalové Evropské ligy v Dublinu:

Atalanta Bergamo - Bayer Leverkusen 3:0 (2:0)

Branky: 12., 26. a 75. Lookman. Rozhodčí: Kovács - Marinescu, Artene (všichni Rum.) - Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Djimsiti, Scamacca, Zappacosta, Koopmeiners - Wirtz, Tapsoba, Andrich. Diváci: 47 135.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít